„Przybyliśmy tu dziś – w Roku Jubileuszowym – jako pielgrzymi nadziei, nadziei na dobrze zdaną Waszą maturę i nadziei na szlachetną i dobrą Waszą przyszłość” – powiedział bp Waldemar Musioł w homilii wygłoszonej w Bazylice Jasnogórskiej podczas dorocznej pielgrzymki maturzystów diecezji opolskiej. W pielgrzymce wzięło udział niemal 800 młodych, którym towarzyszyli duszpasterze, katecheci i nauczyciele.
W homilii bp Musioł zachęcał młodych, by spojrzeli z wdzięcznością na przeszłość, z odpowiedzialnością na teraźniejszość i z odwagą na przyszłość. „Spojrzenie zawsze winno być przede wszystkim spojrzeniem wdzięczności. Niech to będzie dziś wdzięczność za Wasze dzieciństwo i wczesną młodość, i za tych wszystkich, bez których nie byłoby Was dziś tutaj” – zauważył. Poprosił, aby w modlitwie na Jasnej Górze nie zabrakło wdzięczności za bliskich. „Bez względu na to, jak ich dziś oceniacie, bez względu na jakość dzisiejszych z nimi relacji, bo może bywają trudne, bez względu na to, czy żyją, czy są dziś z nami, czy odeszli” – mówił.
Biskup poprosił młodych, by w swoich modlitwach pamiętali także o zmarłym Papieżu Franciszku. „Bądźmy dziś razem wdzięczni Bogu za jego życie, za jego pontyfikat i za sposób, w jaki prowadził Kościół w minionych latach” – podkreślił.
Nawiązując do uczniów idących do Emaus, hierarcha przestrzegał przed pokusą „tożsamości uciekiniera”. „Wierzę, że nie ma w nas i oby nie było – tak jak w nich – lęku o utratę życia, choć okoliczność trwających wojen i szerzącej się ludzkiej nienawiści nie powinna być nam obojętna” – mówił – „Znacznie większa bywa pokusa ucieczki, albo zdystansowania się od Pana Boga, czyli pokusa przekonania, że jestem w stanie poradzić sobie bez Niego” – powiedział, zauważając, że współczesny człowiek, podobnie jak uczniowie Jezusa, także często ulega pokusie ucieczki od odpowiedzialności, relacji z innymi i życiowego powołania.
Biskup Musioł przekazał maturzystom trzy podpowiedzi „jak starać się o to, by nie pojawiała się w nas tożsamość uciekiniera”: „Po pierwsze to stała otwartość i uważność na drugiego człowieka. Po drugie to gościna okazana Jezusowi i stałe zapraszanie Go do naszego życia. Wreszcie po trzecie –warto i trzeba słuchać słów Jezusa i zasiadać z Nim do stołu podczas Eucharystii” – wskazał.
Na zakończenie homilii bp Musioł zwrócił uwagę, że sama obecność maturzystów na Jasnej Górze jest świadectwem ich żywej wiary. „Wasza obecność tu dzisiaj to dowód, że Bóg nie jest dla Was baśnią, a wiara w Niego – mrzonką, ale traktujecie Go poważnie i wierzycie w Jego Mądrość i Miłość” – podkreślił. Zachęcił także, by tej wiary nie zatrzymywać dla siebie, ale – na wzór uczniów z Emaus – dzielić się doświadczeniem spotkania ze Zmartwychwstałym. „Oni rozpoznawszy Zmartwychwstałego Jezusa, szybko wrócili do Jerozolimy, by opowiedzieć o tym spotkaniu innym uczniom, a potem wraz z nimi wrócili do swojego życiowego powołania, którym było głoszenie Ewangelii ludziom i światu” – przypomniał.
Monika Chrzanowska
fot. Piotr Dobrowolski