Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Praksedy, w ramach diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu, bp Waldemar Musioł mówił o potrzebie zaufania Bogu jako „artyście, który nie tylko pisze historię świata, ale też maluje dzieło naszego życia”. Nawiązując do symboliki mozaiki, zachęcał, by spojrzeć na własne życie z dystansu i odnaleźć pokój płynący z wiary.

W homilii biskup przypomniał, że źródłem nadziei dla chrześcijan jest zarówno Eucharystia, jak i słowo Boże. „Obok ołtarza Pańskiego, który jest dla nas w tych dniach szczególnym źródłem nadziei, tym samym źródłem jest słowo Boże – to, które nas prowadzi, a właściwie dzięki któremu prowadzi nas Matka Kościół” – mówił.

Porównując ludzkie życie do obrazu pointylistycznego lub kolażu tworzonego z tysięcy zdjęć, biskup stwierdził, że „codzienne radości i problemy migoczą jak kropki przed naszymi oczami. (…) Czasami angażujemy się w nie dość chaotycznie, tracąc pokój w sercu. Zapominamy, że wystarczy odejść trochę dalej, by zobaczyć więcej, by zobaczyć głębiej”. Jak dodał, „pielgrzymowanie jest próbą zobaczenia rzeczywistości większej i głębszej niż ta, którą wyznaczają wartości, czas i przestrzeń”.

Nawiązując do słów Jezusa z Ewangelii św. Jana (J 14, 27-31a): Pokój zostawiam wam. Pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka, bp Musioł tłumaczył, że taki pokój nie jest możliwy do osiągnięcia jedynie ludzkim wysiłkiem. „Nie bierze się on z kontrolowania każdej kropki, każdej pojedynczej sytuacji. Jest to pokój głębszy, bardziej niezawodny. Przypomina pointylistyczny obraz, który widać dopiero z dystansu” – mówił.

Wskazując na patronkę miejsca – św. Praksedę – bp Musioł przypomniał jej odwagę w czasie prześladowań i służbę wobec cierpiących chrześcijan. „Pielęgnowała, opatrywała i dawała schronienie chrześcijanom. (…) Tradycja mówi, że zbierała gąbką krew męczenników i wyciskała ją do naczynia” – mówił, dodając, że ostatecznie sama poniosła męczeńską śmierć.

Na zakończenie homilii biskup zachęcił pielgrzymów do odważnego spojrzenia na własne życie i odkrywania w nim działania Boga. „Zobaczmy na nowo Boga jako wielkiego artystę, który nie tylko pisze historię świata, ale który też maluje dzieło naszego życia. (…) Pokój Jezusa przychodzi, kiedy umiemy spoglądać poza zmieniające się okoliczności, kiedy pamiętamy, że w każdym doświadczeniu – i tym radosnym, i tym trudnym – Bóg jest z nami. Bóg się nami opiekuje. Bóg każdą i każdego z nas kocha” – wskazał.

Tego dnia pątnicy diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu odwiedzili również Bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie spoczywa papież Franciszek oraz znajduje się czczony przez wieki wizerunek Matki Bożej – Salus Populi Romani. Następnie pielgrzymi udali się do Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz wspólnie modlili się na Świętych Schodach, po których – według tradycji – Jezus był prowadzony na sąd do Piłata. Zwieńczeniem dnia był spacer obok Koloseum i wzdłuż historycznego Forum Romanum.

Monika Chrzanowska