„Patrzcie na dzieła Boże” – zachęcał biskup opolski Andrzej Czaja dzieci i ich rodziców podczas dorocznej diecezjalnej Pielgrzymki Dzieci na Górę Świętej Anny, która odbyła się tradycyjnie, w pierwszą niedzielę lipca. W homilii podkreślił wartość wdzięcznego spoglądania na świat, dostrzegając w nim obecność i miłość Boga.
Zauważył, że dziś zbyt często skupiamy uwagę na wytworach ludzkich – ekranach telefonów, komputerach czy telewizorach. „Nawet najnowocześniejsze technologie nie dorównują wielkości Bożego stworzenia” – zaznaczył. Wymienił słońce, księżyc, gwiazdy, góry, oceany, rośliny i zwierzęta jako przykłady dzieł, przez które objawia się potęga Stwórcy. Zachęcał, by dzieci jak najczęściej przebywały wśród natury, ucząc się zachwytu nad jej pięknem.
„W czasie wakacji warto uczyć się patrzenia z podziwem na świat” – mówił Biskup Opolski. „Gdy wybierzecie się w góry, na łąki czy do lasu – wtedy patrzcie uważnie. Spróbujcie dostrzec piękno ukryte w przyrodzie” – radził. Przypomniał, że istnieją też takie dzieła Boże, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. „Świat jest nieogarniony – i to powinno rodzić w nas wdzięczność i zachwyt” – dodał.
Nawiązując do nauczania św. Pawła, bp Czaja podkreślił, że największym dziełem Boga wobec człowieka jest zbawienie. „Jakże moglibyśmy nie mieć nadziei, skoro Bóg tak nas umiłował, że oddał za nas życie?” – pytał. Cytując słowa Apostoła Narodów: „Nie daj Boże, bym się miał czymś innym chlubić, jak krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa”, zaznaczył, że krzyż nie jest jedynie symbolem cierpienia, lecz przede wszystkim znakiem Bożej miłości.
„Chlubić się krzyżem to szczycić się tym, że jesteśmy kochani przez Boga” – podkreślił hierarcha. Zachęcał, by nie wstydzić się krzyża, ale uczynić z niego widoczny znak naszej wiary. „Czyńmy znak krzyża często – to nasze duchowe godło” – apelował. Przypomniał też, jak ważne jest miejsce krzyża w życiu rodzinnym. „Nie bójmy się ofiarować dziecku krzyżyka. Niech wie, kim jest Jezus – że jest Miłością, która nikogo nie odrzuca” – mówił.
Biskup Opolski zwrócił uwagę, że w krzyżu, oprócz cierpienia, zawiera się również ogrom miłości. „Jeśli widzisz ból, widzisz dobrze. Jednak spójrz głębiej, a dostrzeżesz Tego, który oddał życie z miłości do ciebie” – tłumaczył. „Kiedy to zrozumiesz, w sercu pojawia się pokój, radość i nadzieja” – dodał.
Zwracając się bezpośrednio do najmłodszych, przypomniał, jak ważna jest duma z bycia chrześcijaninem. „Nie wstydźcie się noszenia krzyżyka z wiarą i miłością. To znak, naszego zbawienia” – mówił biskup.
W odpowiedzi na pytanie o to, jak żyć Jego miłością, bp Czaja wskazał, że oznacza to „życie w pokoju i zgodzie z rodzicami, dziadkami, koleżankami i kolegami”. „Wtedy On będzie blisko naszych serc i domów” – nadmienił. Podkreślił, że wiara przejawia się w codziennych gestach: pomocy, otwartości serca i dzieleniu się Ewangelią. „Dając świadectwo, wskazujemy na Boga, który obiecał nam niebo” – zauważył.
Na zakończenie bp Czaja udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom pielgrzymki. „Niech dobry Bóg towarzyszy wam na wakacyjnych ścieżkach. Chwalcie Go, kontemplując Jego dzieła. Nie wstydźcie się krzyża, ale traktujcie go jako powód do dumy. Błogosławcie się nawzajem i żyjcie w zgodzie, pokoju i miłości” – życzył.
Monika Chrzanowska
fot. Krzysztof Ogiolda