W dniu 1 maja br. biskup opolski Andrzej Czaja, podczas Diecezjalnego Święta Rodziny, erygował Dom Towarzyszenia Duchownego Nazaret.
Dom ten jest odpowiedzią na potrzebę, jaką dostrzegł biskup Andrzej, aby zaradzić duchowej biedzie, jakiej doświadcza człowiek żyjący w świecie, który oferuje wiele rzeczy, ale nie daje najważniejszego – doświadczenia żywego Boga, który przez Chrystusa, w Kościele, w Duchu Świętym pragnie udzielać się człowiekowi. Dlatego postanowił powołać do istnienia miejsce, gdzie człowiek doświadczający duchowej biedy, czy poszukujący także duchowej głębi, będzie mógł otrzymać to, czego potrzebuje.
Miejsce powstania takiego Domu nie jest przypadkowe, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy jest jednocześnie Sanktuarium św. Józefa. To miejsce spotkań rodzin i centrum Bractwa św. Józefa. To tutaj w przekonaniu naszego Biskupa, jest najlepsze miejsce, aby doświadczyć głębi i duchowości Nazaretu, miejsca, które będzie potrafiło dać doświadczenie bliskiego spotkania z Bogiem poprzez Kościół, jako braterskiej wspólnoty, czerpiącej z wielowiekowej tradycji głębokiej duchowości.
Dlatego celem istnienia Domu Nazaret jest towarzyszenie dorosłemu człowiekowi w jego drodze odkrywania wartości Ewangelii i Kościoła oraz pomoc w rozwoju życia chrześcijańskiego osobom dorosłym. Dla realizacji tego celu Dom Nazaret chce korzystać z różnych metod i form działalności, jak:
   a) Indywidualne kierownictwo duchowe
   b) Adorację Najświętszego Sakramentu oraz modlitwę liturgiczną
   c) Posługę modlitwy wstawienniczej
   d) Wydarzenia formacyjne w postaci warsztatów, rekolekcje i dni skupienia
   e) Organizowanie seminariów, sympozjów, zjazdów, spotkań ekumenicznych
   f) Prowadzenie działalności kulturalno – artystycznej (koncerty, wystawy, odczyty itp.)
   g) Pomoc terapeutyczną.
Dyrektorem nowej instytucji diecezjalnej został ks. Tomasz Szczeciński.