Ułatwienia dostępu

Offcanvas Section

Drugi dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Eucharystią sprawowaną w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańskim powołaniem do świętości i dawania świadectwa wiary. W homilii biskup opolski Andrzej Czaja podkreślał, że drogą do wydawania duchowych owoców jest nieustanne trwanie w Chrystusie oraz troska o rozwój wiary.

Nawiązując do hasła tegorocznego Camino, biskup przypomniał, że określa ono nie tylko tożsamość chrześcijan, ale również ich życiowe zadanie. „Jesteśmy uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami. Trzeba więc do grobowej deski pobierać u Niego naukę, być Jego uczniem, stale się uczyć (...). Salomon to na stare lata się pogubił i liczy na nas Jezus, że Mu będziemy solą ziemi i światłem świata, że Mu pomożemy w zbawieniu rodzaju ludzkiego, że nie dopuścimy do tego, by ten świat zbutwiał” – mówił. Następnie ponownie przywołał słowa Jezusa z Ewangelii według św. Jana: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16), podkreślając, że chrześcijanin jest powołany przede wszystkim do wydawania „owocu świętości, aby dostąpić łaski nieba”.

Odwołując się do Ewangelii z dnia (Mt 6, 19-23), bp Czaja zwrócił uwagę na właściwą hierarchię wartości. Cytując słowa Jezusa: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi (...). Gromadźcie sobie skarby w niebie”, przypomniał, że największym darem otrzymanym od Boga jest sam Chrystus. „Bóg tak świat umiłował, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (...) Rzecz podstawowa, by gromadzić sobie skarby w niebie, to dać wiarę Jezusowi. Wierzyć w Jezusa, czyli przyjąć Go, Nim żyć. On bowiem jest źródłem nowego życia dla nas, życia Bożego” – podkreślił. Zwrócił również uwagę na odpowiedzialność rodziców i dziadków za przekazywanie wiary kolejnym pokoleniom. „Nie wystarczy przynieść dzieciątko do chrztu. Trzeba, żeby te nasze dzieci i wnuki w domach słyszały Ewangelię, Dobrą Nowinę o Jezusie, o Jego miłości i miłosierdziu” – zaznaczył.

Bp Czaja zwrócił także uwagę, że Bóg niekiedy dopuszcza trudne doświadczenia, które pomagają człowiekowi dojrzewać w wierze. „Pan Bóg też posługuje się nieraz dopustem. Dopuszcza coś na nas trudnego, bo jak nie umie nieraz dotrzeć do nas słowem ani miłością, to dopuszcza, by nas wybudzić” – wyjaśniał. Jak podkreślił, takie doświadczenia mogą prowadzić do wzrostu w cierpliwości, zaufaniu i miłości do Boga.

Na zakończenie homilii Biskup Opolski przypomniał, że Chrystus przychodzi do człowieka nie tylko w słowie Bożym i sakramentach, ale również w drugim człowieku, szczególnie ubogim i potrzebującym. „Ubodzy to nie tylko kwestia dobroczynności. Ubodzy to rzeczywistość objawienia (...). Przychodzi w tych ubogich do nas Chrystus” – mówił, nawiązując do nauczania papieży Franciszka i Leona XIV.

Drugi dzień IV Diecezjalnego Camino prowadził z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej do kościoła pw. św. Marcina w Strzeleczkach. Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 7.30 jutrznią w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Białej. Kolejnymi etapami były: modlitwa przedpołudniowa w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Solcu, modlitwa południowa w kościele pw. Aniołów Stróżów w Gostomi, Godzina Czytań w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Mosznej oraz nieszpory w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Racławiczkach. Drugi dzień Camino zakończyła Msza św. sprawowana o godz. 19.00 w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach.

Trzeci dzień IV Diecezjalnego Camino (20.06.2026) rozpocznie się o godz. 8.00 jutrznią w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach. Zwieńczeniem kolejnego etapu pielgrzymowania będzie Msza św. sprawowana o godz. 19.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni.

Monika Chrzanowska

fot. Piotr Dobrowolski

 

Uczestnicy IV Diecezjalnego Camino, którzy wyruszyli wraz z biskupem opolskim Andrzejem Czają z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, zakończyli pierwszy dzień pielgrzymowania Eucharystią sprawowaną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej. W homilii biskup zachęcał do refleksji nad chrześcijańskim powołaniem do świętości oraz składania świadectwa wiary.

Nawiązując do przypowieści o winnym krzewie, bp Czaja podkreślił troskę Boga Ojca o każdego człowieka. Przywołując słowa Jezusa z Ewangelii wg św. Jana: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia” (J 15,1), wyjaśnił, że Bóg nieustannie troszczy się o swoje dzieci i oczekuje owoców ich życia. „Bóg, jak uprawiał ogród Eden, tak dziś uprawia ogród, na którym oczekuje owoców zbawienia, takich owoców, które sprawią, że ludzie, których umiłował, dla których Syna własnego dał, będą mogli cieszyć się życiem z Nim bez końca” – mówił. Dodał, że każdy chrześcijanin jest wezwany do wydawania „owocu świętości” oraz „owocu wyrazistego świadectwa życia Chrystusem i Jego Ewangelią, aby innych jeszcze na tę drogę do nieba pociągnąć”.

Biskup wskazał, że wzorem takiego owocowania są prorocy Eliasz i Elizeusz. „Ich życie przyniosło właśnie piękny owoc i na życie wieczne, i tu na ziemi. Ich świadectwo życia i zwiastowania Bożego słowa po dzień dzisiejszy brzmi, buduje, owocuje” – podkreślił. Zachęcił pielgrzymów, aby stawiali sobie pytanie o owoce własnego życia. „Jaki będzie nasz owoc? Owoc naszego życia. Po chwili naszego odejścia mogliby świadkowie naszego życia powiedzieć, westchnąć choćby tyle: to był dobry człowiek. A byłoby już pięknie, gdyby ktoś mógł westchnąć: to był Boży człowiek” – mówił.

Rozwijając temat duchowego dojrzewania, bp Czaja zwrócił uwagę na potrzebę uległości wobec Boga. „Potrzeba przede wszystkim uległości wobec Boga, który z jednej strony nas uprawia jako Boski Ogrodnik, z drugiej strony jest jak rzeźbiarz. Rzeźbi z niekształtnego kawałka drewna czy bryły kamienia chrześcijanina, czyli człowieka na Chrystusa” – wyjaśniał. Przypomniał również słowa Jezusa: „Ojciec wie, czego wam potrzeba” (Mt 6,8), podkreślając, że człowiek nie musi szukać własnych recept na szczęście, lecz powinien zaufać Bogu i wiernie żyć Jego słowem. „Nie musimy się zamartwiać. Do Ojca lgnijmy z wielką nabożnością” – zachęcał.

Na zakończenie homilii bp Czaja przywołał wspomnienie swojego profesora, ks. Celestyna Napiórkowskiego, który mimo podeszłego wieku zachował prostą, dziecięcą wiarę. Cytował jego słowa: „Za jedno to Panu Jezusowi jestem szczególnie wdzięczny (...), że On pozwolił nam mówić do Boga: Ojcze. Mało tego, nauczył nas tego, żebyśmy mówili do Boga: Ojcze”. Zachęcił pielgrzymów do pełnego ufności zawierzenia Bogu Ojcu, przywołując także słowa umieszczone na pamiątkowym obrazku przygotowanym dla uczestników Camino: „Uczniowie-Misjonarze! Ten, który was powołał do wiecznej swojej chwały w Chrystusie, sam was udoskonali. Upokórzcie się więc pod Jego mocną ręką. Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was” (por. 1P 5, 6-7.10).

Pierwszy dzień IV Diecezjalnego Camino prowadził z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej. Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 9.00 jutrznią w sanktuarium św. Józefa prowadzonym przez ojców franciszkanów. Kolejnymi etapami były: modlitwa południowa w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku, Godzina Czytań w kościele pw. św. Jakuba Starszego w Lubrzy oraz nieszpory w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Prężynie. Pierwszy dzień Camino zakończyła Msza św. sprawowana o godz. 19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej.

Drugi dzień IV Diecezjalnego Camino (19.06.2026) rozpocznie się jutrznią o godz. 7.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej. Zakończeniem etapu będzie Msza św. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach.

Monika Chrzanowska

fot. Piotr Dobrowolski

„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” – tymi słowami z Ewangelii według św. Jana biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął rozważanie podczas jutrzni inaugurującej IV Camino Diecezjalne, prowadzące z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do katedry opolskiej. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”. Jej uczestnicy podejmują refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, modląc się o nowe powołania, pokój na świecie oraz odnowę Kościoła. Otwarta formuła Camino umożliwia dołączenie do pielgrzymów na każdym etapie wędrówki. Na pierwszy etap drogi wyruszyło ponad 140 osób.

Na początku rozważania bp Czaja zachęcił, aby całe pielgrzymowanie było przede wszystkim uwielbieniem Boga. „Chodzi o to, żeby to nasze pielgrzymowanie, jak wszystko inne, było na chwałę Boga, aby we wszystkim był uwielbiony Bóg przez Jezusa Chrystusa” – mówił. Podkreślił, że uczestnicy Camino powinni iść z głęboką świadomością Bożej obecności. „Idźmy z taką świadomością, że Pan jest z nami, że nas bogato obdarował. Uwielbiajmy Go za tę trwałą obecność pośród nas, za to, że nie tylko nam się objawił, ale jest Emanuelem, będzie z nami. Niech to będzie droga w obecności Pana, przed Jego obliczem” – zachęcał.

Odwołując się do Pierwszego Listu św. Piotra, bp Czaja przypomniał, że pielgrzymka jest obrazem Kościoła – wspólnoty ludzi podążających razem do domu Ojca. Cytując słowa Apostoła: „Służcie sobie nawzajem tym darem, jaki każdy otrzymał”, wskazał, że każdy chrześcijanin został obdarowany zarówno naturalnymi talentami, jak i darami Ducha Świętego. „Mamy też obdarowanie różnymi charyzmatami, darami Ducha Świętego (...). Gdybyśmy zauważyli, że ktoś jest słabszy i potrzebuje pomocy, bądźmy na to otwarci. W ten sposób uczymy się pielgrzymowania i budowania Kościoła, który jest wspólnotą razem podążającą do domu Ojca” – podkreślił.

Nawiązując do hasła tegorocznego Camino, bp Czaja zaznaczył, że określa ono tożsamość każdego chrześcijanina. „Uczniowie i misjonarze – te dwa słowa uświadamiają nam, kim jesteśmy. Do tego zostaliśmy wezwani i do tego otrzymaliśmy Boże dary: by być wiernymi uczniami Chrystusa, a zarazem gorliwymi misjonarzami, którzy dzielą się Dobrą Nowiną słowem i życiem” – mówił. Przypomniał również, że podtytuł pielgrzymki – „Wezwani, aby owoc przynosili” – został zaczerpnięty ze słów Jezusa zapisanych w Ewangelii według św. Jana.

Hierarcha zwrócił także uwagę, że życie chrześcijańskie powinno nieustannie wydawać owoce. Odwołując się do przypowieści o talentach, przypomniał, że Bóg oczekuje od człowieka pomnażania otrzymanych darów. „Potrzebujemy owoców, a my mamy owocować. Chodzi o to, by rozwijać to, czym zostaliśmy obdarowani, a nie zatrzymywać tego tylko dla siebie” – podkreślał. Zaznaczył także, że troska o rozwój duchowy jest dziś równie ważna jak rozwój fizyczny czy intelektualny, a często pozostaje zaniedbana.

Na zakończenie bp Czaja przypomniał, jakie owoce powinien przynosić uczeń Chrystusa. Przywołując słowa św. Pawła o owocach Ducha Świętego, wymienił miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność i wierność. Podkreślił, że szczególnie dziś świat potrzebuje takich postaw. Dodał również, że Bóg oczekuje od swoich uczniów przede wszystkim dwóch owoców prowadzących do życia wiecznego: świętości życia oraz świadectwa wiary, które otwiera innych na Chrystusa. „Bóg oczekuje świętości i świadectwa, dlatego musimy być pilnymi uczniami i mężnymi misjonarzami” – zachęcił.

IV Diecezjalne Camino zakończy się 21 czerwca w Opolu, podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Opolskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące trasy znajdują się na stronie: https://www.diecezja.opole.pl/index.php/homepage/aktualnosci/4901-biskup-opolski-zaprasza-na-iv-camino-diecezjalne

Monika Chrzanowska

fot. Piotr Dobrowolski

„Tam jest głęboka wiara, tam chwalą się tym, że jest ogromna solidarność międzypokoleniowa” – mówi ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej, opisując sytuację mieszkańców Balcarzowic po przejściu trąby powietrznej. Jak podkreśla, pomoc udzielana przez Caritas obejmuje zarówno wsparcie materialne, jak i długofalową obecność przy osobach dotkniętych tragedią.

Bezpośrednio po kataklizmie Caritas Diecezji Opolskiej przekazała poszkodowanym 100 tys. zł pomocy doraźnej. Środki zostały przekazane za pośrednictwem parafii w Kotulinie, do której należą Balcarzowice. Jednocześnie organizacja uruchomiła zbiórkę funduszy na rzecz mieszkańców, ponieważ – jak zaznacza ks. Drechsler – przekazana kwota stanowi jedynie „kroplę w morzu potrzeb”.

Wsparcie nie ogranicza się jednak do pomocy finansowej. W kolejnych dniach Caritas zapewnia mieszkańcom gorące posiłki przygotowywane przez kuchnię Caritas w Raciborzu. Poszkodowani otrzymują m.in. bigos, żurek i fasolkę po bretońsku. Organizacja odpowiada również na bieżące potrzeby związane z usuwaniem skutków żywiołu, dostarczając m.in. osuszacze niezbędne do zabezpieczenia zalanych budynków.

Mieszkańcy dotknięci skutkami trąby powietrznej zgłosili także zapotrzebowanie na sprzęt potrzebny do prowadzenia prac porządkowych. W odpowiedzi Caritas wyposażyła każde z czternastu poszkodowanych gospodarstw domowych w zestaw narzędzi obejmujący taczkę, łopaty, wiadra, metalowe grabie, szczotkę oraz miotłę. Łączna wartość przekazanego sprzętu wyniosła 8,4 tys. zł. W poniedziałek, 15 czerwca, zostaną dostarczone także worki i pojemniki na odpady.

Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej podkreśla, że w obliczu tragedii widoczna jest nie tylko wzajemna pomoc sąsiedzka, ale także silna solidarność międzypokoleniowa w Balcarzowicach. Rodziny wspierają się nawzajem, a mieszkańcy pomagają sobie przy porządkowaniu zniszczonych posesji. Ważnym źródłem siły pozostaje również wiara i przekonanie, że dzięki pomocy innych uda się przezwyciężyć skutki katastrofy.

Ks. Drechsler odniósł się także do działalności wolontariuszy Caritas. Przypomniał, że 11 czerwca na Górze Świętej Anny odbyła się pielgrzymka wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Jak zaznaczył, spotkanie było okazją do budowania wspólnoty oraz uświadomienia młodym ludziom skali dobra realizowanego przez Caritas. Dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej zwrócił uwagę, że wolontariat rodzi się z wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Jednocześnie zaznaczył, że działalność organizacji ma wyraźnie chrześcijański charakter, ponieważ jej źródłem jest miłość Chrystusa. Dlatego formacja wolontariuszy obejmuje nie tylko działania praktyczne, ale również kształtowanie postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Caritas wspiera młodych także poprzez programy realizowane w okresie wakacyjnym. Od wielu lat środki pozyskiwane w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczane są na konkurs „Wyobraźnia Miłosierdzia”. W tym roku do programu zgłoszono rekordową liczbę 84 projektów przygotowanych przez wolontariuszy z parafii diecezji opolskiej. Na ich realizację przeznaczono 442 tys. zł, a łączna wartość wszystkich inicjatyw wynosi blisko 1,5 mln zł.

Na zakończenie ks. Drechsler podkreślił znaczenie przejrzystości w działalności charytatywnej. Jak zaznaczył, każda zbiórka powinna jasno wskazywać cel, wysokość zebranych środków oraz sposób ich wykorzystania. Wyraził również przekonanie, że niezależnie od rozwoju systemów pomocy społecznej zawsze będzie potrzebna ludzka solidarność i gotowość do niesienia pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Z ks. Arnoldem Drechslerem, dyrektorem Caritas Diecezji Opolskiej, rozmawiała Monika Chrzanowska, asystentka ds. mediów Kurii Diecezji Opolskiej

fot. Caritas Diecezji Opolskiej

Biskup Opolski zaprasza do udziału w IV Diecezjalnym Camino, które odbędzie się w dniach 18-21 czerwca, prowadząc pątników z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do opolskiej katedry. Pielgrzymka będzie miała wymiar symboliczny i duchowy, gdyż zbiega się z odpustem Matki Bożej Opolskiej oraz 50. rocznicą śmierci bp. Franciszka Jopa. Pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, uczestnicy będą zgłębiać temat chrześcijańskiej dojrzałości, modląc się szczególnie o nowe powołania, pokój na świecie oraz wewnętrzną odnowę wspólnoty Kościoła. Formuła pielgrzymki jest otwarta, co pozwala każdemu na dołączenie do szlaku w dowolnym momencie.

Biskup opolski w zaproszeniu podkreślił, że zarówno termin, jak i trasa pielgrzymki nie są przypadkowe. „W tym roku bowiem chcemy pójść do naszej opolskiej katedry. Powód jest zasadniczo jeden – jej renowacja, a nade wszystko przywrócenie o niej obrazu Matki Bożej Opolskiej”. Wyjaśnił również, że pielgrzymi dotrą do katedry na uroczystość odpustową. „Chcemy pielgrzymować na odpust, czyli pójdziemy od 18 do 21 czerwca. 21 czerwca to bowiem data koronacji przez św. Jana Pawła II obrazu Matki Bożej Opolskiej, która miała miejsce 43 lata temu na Górze Świętej Anny” – przypomniał.

Bp Czaja zaznaczył, że pielgrzymka rozpocznie się w Prudniku-Lesie ze względu na przeżywany Rok św. Franciszka. „Pójdziemy więc od sanktuarium św. Józefa z Prudnika-Lasu, z miejsca, w którym też był internowany swego czasu bł. kard. Stefan Wyszyński” – powiedział. Dodał, że u celu Camino będzie można wejść do krypty, w której znajduje się sarkofag pierwszego biskupa opolskiego Franciszka Jopa. Jak zaznaczył bp Czaja, jest to miejsce szczególne, ponieważ w tym roku przypada 50. rocznica śmierci bp. Jopa.

Tegoroczne Camino odbędzie się pod hasłem „Uczniowie-misjonarze. Wezwani, aby przynosili owoc”. Jak wyjaśnił biskup, hasło nawiązuje do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. „Chcemy podjąć refleksję na ten zasadniczy temat, który jest w tym roku nam zadany. To jest chrześcijańskie dojrzewanie, chrześcijańska dojrzałość, rozwój duchowy, który początkami sięga właśnie naszego chrztu, tego pierwszego spotkania z Jezusem, przyjęcia Go do swego serca, a celem którego jest zjednoczenie z Chrystusem” – wyjaśnił.

Biskup opolski zapowiedział, że Camino będzie miało charakter rekolekcji w drodze. „Jak zawsze każdy dzień będziemy rozpoczynać od jutrzni, a zwieńczeniem będzie Eucharystia. Będziemy odmawiać też w różnych miejscach tego pielgrzymowania inne jeszcze godziny z liturgii godzin” – przedstawił. Wskazał również trzy główne intencje pielgrzymki: modlitwa o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i różnych posług w Kościele, wołanie do Boga o pokój dla całego świata, o ustanie wojen i zgodę naszym narodzie oraz przywoływanie Ducha Świętego i wołanie o łaskę oddania się Bogu.

Na zakończenie bp Andrzej Czaja podkreślił otwarty charakter pielgrzymki. „Ponieważ to jest Camino, to nikogo z was nie zapisujemy. Zapraszamy w każdej chwili, w zależności od możliwości” – powiedział. Zachęcał do udziału zarówno przez wszystkie dni, jak i jedynie w wybranych etapach. „Ktoś z Was może pójść wszystkie cztery dni, ktoś będzie mógł tylko jeden dzień, ale można też pójść parę kilometrów, można parę godzin wygospodarować – będziemy się Wami cieszyć” – wyraził.

Monika Chrzanowska

Trasa:

 

czwartek, 18.06.2026

1 dzień, Prudnik - Biała, 19 km

Prudnik-Las, sanktuarium św. Józefa, Ojcowie Franciszkanie, godz. 9:00 | Rozpoczęcie, Jutrznia

Prudnik, kościół Miłosierdzia Bożego, godz. 11:30 | Modlitwa południowa

Lubrza, kościół św. Jakuba Starszego, godz. 14:00 | Godzina Czytań

Prężyna, kościół św. Jakuba Apostoła, godz. 17:00 | Nieszpory

Biała, kościół Wniebowzięcia NMP, godz. 19:00 | Msza św.

https://mapy.com/s/hetutugose

 

piątek, 19.06.2026

2 dzień, Biała - Strzeleczki, 24 km

Biała, kościół Wniebowzięcia NMP, godz. 7:30 | Jutrznia

Solec, kościół św. Jana Chrzciciela, godz. 10:00 | Modlitwa przedpołudniowa

Gostomia, kościół Aniołów Stróżów, godz. 11:30 | Modlitwa południowa

Moszna, kościół Niepokalanego Serca Maryi, godz. 14:00 | Godzina Czytań

Racławiczki, kościół św. Marii Magdaleny, godz. 16:30 | Nieszpory

Strzeleczki, kościół św. Marcina, godz. 19:00 | Msza św.

https://mapy.com/s/dufomahuka

 

sobota, 20.06.2026

3 dzień, Strzeleczki - Malnia, 21 km

Strzeleczki, kościół św. Marcina, godz. 8:00 | Jutrznia

Dobra, kościół św. Jana Chrzciciela, godz. 10:30 | Godzina Czytań

Steblów, kościół św. Ap. Piotra i Pawła, godz. 13:00 | Modlitwa południowa

Krapkowice, kościół Miłosierdzia Bożego, godz. 15:00 | Koronka do Miłosierdzia Bożego

Krapkowice-Otmęt, kościół Ducha Świętego, godz. 17:00 | Nieszpory

Malnia, kościół Podwyższenia Krzyża Św., godz. 19:00 | Msza św.

https://mapy.com/s/notobahome

 

Niedziela, 21.06.2026

4 dzień, Malnia - Opole (katedra), 22 km

Malnia, kościół Podwyższenia Krzyża Św, godz. 7:30 | Jutrznia

Chorula, kościół Trójcy Świętej, godz. 9:30 | Modlitwa przedpołudniowa

Przywory, kościół Matki Boskiej Anielskiej, godz. 11:30 | Modlitwa południowa

Metalchem, kościół Chrystusa Króla. 13:30 | Godzina czytań

Groszowice, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, godz. 15:30 | Nieszpory

Opole, katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, godz. 18:30 | Msza św.

https://mapy.com/s/cujazakela

 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
  2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: [email protected];
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: [email protected]), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
    10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.